Kozanów – 7 lipca 2019

Dziś jest pogodnie, ale wietrznie. Słońce na przemian albo pali, albo skrywa się za chmurami. W cieniu na oknie termometr pokazuje +20 st. C. Jest już po 18-tej wieczorem.

Niedaleko plaży przy Moście Milenijnym kilka krzyżówek czyści pióra. Siedzą na nowych wysepkach – pniach, które wyłoniły się przy niskim poziomie wody.

A ten opadł o około 1 metr! Wzdłuż całego nabrzeża widać piaszczysto-mulistą „plażę”.

Kozanowska łacha nie przypomina już „kupki piasku”. Przeobraziła się w rozległy archipelag wysp.

W trawie znalazłem resztki skorupy dużego małża.

Płycizny przyciągnęły sporo ptactwa. Widzę 8 czapli siwych, kilkanaście wron, mew śmieszek i „dużych” oraz oczywiście krzyżówki. Zauważyłem też 2 rybitwy rzeczne. Po brzegu łachy biega i łapie owady kilka pliszek siwych, które dzielnie przeganiają wszystkich konkurentów.

Na ziemi leży duża mewa, wydaje mi się, że to mewa białogłowa (długi prosty dziób, ciemne oko). Chyba jest u kresu życia, bo nękana przez wrony – podskubywana, ciągnięta za skrzydła i ogon – w żaden sposób się nie broni.

Jedna z czapli już od dłuższego czasu walczy z dużą rybą, której nie może połknąć. Stoi teraz z zamkniętym dziobem i wielką „gardzielą”.

W przybrzeżnym piasku widzę zagrzebaną pustą muszlę błotniarki stawowej.

Z trzcin słychać ciche, popiskujące głosy. Przez lornetkę zlokalizowałem wiszące wśród łodyg gniazdo – najprawdopodobniej trzciniaka. Odchodzę, żeby nie niepokoić pisklaków.

Samica krzyżówki wyprowadza swoje już podrośnięte potomstwo.

Wśród stojących na łasze śmieszek (ach, jakie mają piękne czekoladowe głowy!), wypatrzyłem tuptające sieweczki rzeczne – przynajmniej 3 osobniki, w tym jeden młody z jasnym czołem.

Jak się okazuje to nie jedyne siewkowce! Najpierw dostrzegłem niewiele większego od sieweczki łęczaka

… a chwilę później trochę chudszego od śmieszki, chodzącego na szczudłowatych nogach i z lekko zagiętym ku górze długim dziobem – kwokacza.

Doliczyłem się 3 łęczaków i 2 kwokaczy. Tego się nie spodziewałem! Według książki „Ptaki Wrocławia” (L. Tomiałojć i inni, pro Natura 2020), jeszcze w 2014 roku pojedyncze pary łęczaków gniazdowały na wrocławskich polach irygacyjnych. Z kolei kwokacze również były regularnie widywane na tamtym obszarze, choć nie ma wzmianki o ich gniazdowaniu.

Co jakiś czas wrony podnoszą z łachy spore obłe „przedmioty”. To muszą być małże takie jak te, których szczątki znalazłem wcześniej.

Nad całym tym towarzystwem uganiają się jaskółki oknówki.

Swoje małe „brzydkie kaczątka” wyprowadził na spacer łabędź niemy.

Ze wschodniego brzegu kozanowskiego cypla rozciąga się piękny widok na „wysepki”…

… na których właśnie rozpoczęły tańce czaple siwe.

Po zachodniej stronie cypla też jest wielka wyspa, opanowana przez krzyżówki i mewy.

W trzcinach na cyplu dojrzałem jeszcze trzciniaka.

Minęła 20:00. Na tablicy świetlnej przy Orbicie wyświetlana jest temperatura: woda w odkrytym basenie +22 st. C, powietrze +18 st. C. Niby ciepło, a jednak wiatr powoduje uczucie chłodu. Na taką pogodę t-shirt to za mało, zwyczajnie zmarzłem!

7 myśli na temat “Kozanów – 7 lipca 2019

 1. Widzę, że tamtego dnia odbyłeś typowo „ptasi” spacer. Bardzo dużo gatunków spotkałeś, szczególnie ta cała drobnica jest fajna. O kwokaczu to nawet nigdy nie słyszałam.
  Łakoma czapla mnie rozbawiła. Ciekawe, co by było, gdyby jej się nie zmieściło. 😉

  Polubienie

  1. Ja zawsze jestem nastawiony na ptaki. A że czasami wpadnie coś innego, to też utrwalam. Ptaki jestem w stanie dojrzeć. Jakąś wiewiórkę czy sarnę też zauważę. Z owadami gorzej, no chyba że mnie ugryzą albo ukłują, albo choć zabrzęczą koło ucha.
   Sam nie wiem, jak się z tą czaplą skończyło – czy połknęła, czy porzuciła zdobycz. W każdym bądź razie do czasu, kiedy tam byłem, stała z wielkim worem pod dziobem.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.