Przypadki miesiąca – sierpień 2019

3 sierpnia

Balkon / Wystarczyło parę dni nieobecności w domu… Na balkonie, wśród zostawionych tam przed wyjazdem szpargałów, na kilku położonych na krzyż patyczkach leży… białe jajo. Niepłoszone przez ten czas gołębie miejskie założyły sobie gniazdo. Korzystając z nieobecności właścicieli jajka, usunąłem je. Dla dobra własnego i ich.


6 sierpnia

Balkon / Gołębie nie dają za wygraną, znowu się wprowadziły. Nic to, trzeba uprzątnąć ten cichy zakątek…


9 sierpnia

Działka / Wyciągnąłem z szafy starą Minoltę 5D z „ruskim” 135 mm. Przy pomocy tego zestawu złapałem koniki (polne) hasające po działce,

a w drodze powrotnej stadko mazurków na drucianym płocie.


15 sierpnia

Kozanów / Poranny spacer po przeszło miesięcznej nieobecności nad Odrą.


17 sierpnia

Kozanów / Spotkanie z młodymi gąsiorkami…


19 sierpnia

Działka / Do zwieszonych kwiatów słonecznika podlatuje od dołu sikora uboga, wydłubuje ziarenko, leci na najbliższe drzewko, wyjada nasienie i natychmiast wraca po następne. Cały ten proces przebiega bardzo sprawnie, a ptaszek wykazuje się wyjątkową zręcznością. Nie zauważyłem innych sikor, ani też w ogóle innych ptaków, które próbowałyby dostać się do tych słonecznikowych skarbów. Czyżby w tej okolicy tylko sikora uboga była wystarczająco zręczną akrobatką? Oczywiście dziś nie zabrałem ze sobą aparatu.


21 sierpnia

Działka / Przy drodze na działkę, oprócz panujących w żywopłocie mazurków, pojawiły się wróble.

W stercie zeschłych sosnowych gałęzi swoje gniazdo uwił pająk lejkowiec labiryntowy.

Dziś mam aparat, jest słonecznik, tylko sikorki ubogiej nie widać…


24 sierpnia

Kozanów / Kto ma ochotę na dużą rybę?


25 sierpnia

Kozanów / Brodziec piskliwy i nie tylko…

Popowice / Po południu wybrałem się jeszcze na przechadzkę po osiedlu. Nisko nad ziemią wypatrzyłem gniazdko. Niby zwyczajne, ale z idealnie wplecionym w ścianki niebieskim drucikiem. Czyżby elektryfikacja zawitała również pod ptasie strzechy?


27 sierpnia

Działka / W końcu udało mi się uwiecznić akrobacje sikory ubogiej przy słoneczniku. Dopiero w domu, przeglądając zdjęcia zauważyłem, że ptaszek ma na cieniutkiej nóżce założoną obrączkę ornitologiczną. Oczywiście oznaczenia z obrączki nie da się odczytać.

8 myśli na temat “Przypadki miesiąca – sierpień 2019

 1. W tym gniazdku zalewne założono ogrzewanie podłogowe 😀
  Sikorki ubogiej chyba nie widziałem, ale bogatka dziś oglądala budkę w ogrodzie moich rodziców. Muszę oczyścić swoją i znaleźć miejsce dla nowej budki…

  Polubienie

  1. A do moich dwóch budek powieszonych w zeszłym roku, nawet pies z kulawą nogą nie zaglądnął (pewnie dlatego, że wiszą na drzewie). Mam nadzieję, że w tym roku coś się w nich zagnieździ.

   Polubienie

   1. Moja budka wisi na drzewie przed tarasem od strony ulicy. Wlot budki mają od wschodu. Wydawało mi się, że jest bardziej dekoracyjna, niż lęgowa. Bogatka oglądała wnętrze wiele razy, dach, elewację i pokręciła nosem. Modraszki się wprowadziły i wspólnie z nimi pilam na tarasie kawę. Niestety nie zauważyłam wylotu ptaków, ale pamiętam smutek po opuszczonym gnieździe…

    Polubione przez 1 osoba

 2. Z gołębiami to trzeba ostro. Jak byłam dzieckiem, zalęgły się na balkonie naszego mieszkania, korzystając z dłuższej nieobecności. Ooo… co za koszmar. Potem co roku usiłowały wracać i w końcu trzeba było na balkon założyć siatkę, bo inaczej ktoś musiałby tam stać całymi dniami i je odganiać.
  Fajne te zdjęcia sikorki na słonecznikach, dobrze, że Ci się udało ją fotnąć. Akrobatka faktycznie z niej niezła. I stadko wróbli też świetnie Ci się udało uwiecznić. 🙂

  Polubienie

  1. Ja mam kota, który kompletnie nie interesuje się przylatującymi na balkon ptakami, ale takiego dzikiego lokatora mógłby już nie zignorować.

   Ze zdjęć sikorki nie jestem do końca zadowolony, bo w tamtym miejscu światła było już mało, ISO 3200, czas naświetlania niewystarczająco krótki… Ale jak już wielokrotnie pisałem – zdjęcia robię dokumentacyjne – i to raczej dla udokumentowania „chwili”, a nie cech gatunku.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.