Kozanów – 1 września 2019

Jest 8:30 – bezchmurnie, słonecznie, gorąco… Na północnym oknie +27.3 st. C. W oddali mgły. Cały tydzień był upalny, ale podobno dziś jest ostatni dzień z tej serii. Od jutra ma przyjść ochłodzenie.

Sroka z łysawą głową korzysta z wody w kałuży. Takie „źródełka” są bezcenne dla zwierząt w czasie upałów. Rzadko zdarza mi się widzieć ptaki, które bezpośrednio korzystają z rzeki jako wodopoju. Pewnie jest to związane z brakiem łatwego i bezpiecznego „zejścia” do wody – po prostu nie mają na czym usiąść, żeby się napić.

Na dębach i na drutach wysokiego napięcia przy Orbicie siedzi kilkadziesiąt szpaków. Takie zbiorowiska nie podobają się wszystkim – jedna z wron (bezskutecznie) próbuje zrobić z nimi porządek.

Gwiżdżące gaworzenie szpaków miesza się z hałasem dobiegającym z Mostu Milenijnego.

Słychać też dzięcioły, ale wzrokiem nie znajduję żadnego.

Z wału schodzę przez lasek do brzegu Odry przy skarpie. Wysoko lecą 3 kormorany.

Na jednym z dębów rosnących na skarpie usiadł jakiś ptaszek z długim ogonem. Niestety pod słońce jest dla mnie trudny do rozpoznania (jak się później okazało, była to pliszka siwa).

Łacha ma dziś postać jedynie małej wysepki. Stoi na niej jedna „dyżurna” czapla siwa. Wokół, w dwóch oddzielnych grupach: mewy srebrzyste (kilkadziesiąt) i śmieszki (około 20) oraz 5 kuprów krzyżówek wystających ponad lustrem wody (reszta kaczki szuka w tym czasie czegoś do zjedzenia pod spodem). Wszędobylską wronę siwą też da się wypatrzyć…

Idę ścieżką wzdłuż rzeki, między działkami. Jakoś dziś strasznie dużo ludzi – z psami, działkowiczów i rowerzystów. Chyba stanowczo za późno wyszedłem z domu.

Swoim chybotliwym, niezdarnym lotem przemknęła sójka.

Na wystającym z wody wielkim klocu drewna siedzą 2 nurogęsi. Obok nich płyną 2 łabędzie nieme. Żadna ze stron nie zwraca na tę drugą swojej uwagi – nurogęsi nadal śpią lub leniwie czyszczą pióra, a łabędzie po prostu prą przed siebie.

Doszedłem w końcu do cypla. Na wschodzie pustka, nawet na wystających z wody kłodach nic nie siedzi.

Przy zachodniej stronie kilka krzyżówek, a dalej w stronę lasu równie mało mew srebrzystych. Nad wodą swoje akrobatyczne loty prezentują jaskółki dymówki. Dwa gołębie przysiadły na ścieżce.

Wracam teraz wzdłuż krawędzi rzeki. Wyrosła tu mała dziewanna. Urocza nawet pomimo niewielkich rozmiarów.

Czapli na łasze już nie ma, ale nurogęsi nadal siedzą na drewnianej wysepce. Nie rusza ich nawet przepływający z warkotem ponton.

Chwilę patrzę na duże mewy srebrzyste (a może to białogłowe?). Część jest dorosłych – szaro białych, a część młodych – w odcieniach brązów. Niby stoją spokojnie, ale co pewien dochodzi do konfliktów i wówczas w ruch idą głośne gardła, ostre dzioby i silne skrzydła.

W stronę zimowiska barek lecą 2 czaple siwe.

Mimo odczuwalnych powiewów wiaterku, ciężko mi z gorąca oddychać. Straszny zaduch. Czuć takie ogólne „przymulenie”. Dochodzi 10:00, wiec chyba już czas skryć się w domu przed nadchodzącym, jeszcze większym upałem południa.

Koło mostu, przy plaży, na kłodzie siedzi kilka krzyżówek.

Dziś już nie widziałem żadnej purchawki. Trawa, w odkrytych na działanie słońca miejscach, znowu zmieniła się w ściernisko. Może nadchodzące ochłodzenie przyniesie również trochę deszczu?

3 myśli na temat “Kozanów – 1 września 2019

 1. Faktycznie, 1 września tamtego roku to był ostatni upalny dzień, potem zdarzało się już najwyżej milusie 25 stopni.
  Za każdym razem mnóstwo różnych ptaków na Odrze spotykasz. Tego zawsze Ci zazdroszczę, bo u nas tylko śmieszki i krzyżówki, jedynie sporadycznie można trafić na coś innego.
  Dziewanna naprawdę urocza. Taka malutka, a już tak obficie kwitnie.

  Polubienie

  1. Na pierwszy rzut oka na u mnie też tylko śmieszki i krzyżówki, ale jak się człowiek przypatrzy, to czasami zauważy coś rzadszego albo po prostu mniej licznego. Zresztą mi łatwiej ptaka wypatrzeć na wodzie niż wśród krzaków, więc częściej patrzę na rzekę. 😉

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.