Kozanów – 29 grudnia 2019

Dzisiejszy spacer zaczynam nietypowo – na swojej działce. Tu w okolicy można wypatrzeć siedzące na czubkach drzew grubodzioby i dzwońce.

Niebo przecina stadko krzyżówek.

Niestety, dziś pogoda nie sprzyja fotografowaniu. Jest pochmurnie, ale na szczęście nie pada. Temperatura w okolicy +1.5 st. C.

Minęła 13:15 – opuszczamy działkę, a plan jest taki, że żona wysadzi mnie koło stawku na Kozanowie i wrócę do domu piechotą. Na razie idziemy do samochodu. Po drodze przyglądamy się sójce, która też z zaciekawieniem patrzy z gałęzi na coś na ziemi.

Kilka minut później już jestem koło stawku. Widzę 2 łabędzie nieme, kilka krzyżówek i śmieszek.

Jednak to kokoszki przyciągają moją uwagę – jest ich 5. Po wodzie pływają 2. Choć powiedzieć „pływają”, to jakby nie wydusić z siebie żadnego słowa. One wykonują najwyraźniej taniec godowy. Najpierw podpływają do siebie, jakby chciały się dziubkami pocałować. Kolejny krok, to prezentacja uniesionego przodu. Następnie obrót i pokaz białych pokryw podogonowych. Ale czy są w stanie podziwiać partnera, gdy zwrócone są do siebie plecami? Na koniec każda płynie w swoją stronę…

U Sokołowskiego [Sokołowski] można znaleźć informację, że:

W pierwszych dniach kwietnia rozpoczynają się toki polegające na tym, że samiec i samica siadają naprzeciw siebie w odległości 2 m i wykonują ruchy, jak gdyby słały gniazdo. Kręcą się dokoła własnej osi i raz po raz biorą w dziób suchą trawę, przy czym nastawiają ogony tak, że białe pióra podogonowe stają się szczególnie widoczne. W kilka dni po tym symbolicznym słaniu, samiec ugania samicę i wreszcie para rozpoczyna słanie gniazda właściwego.

Jednak Richarz i Puchta w swoim przewodniku [Richarz] piszą:

Ptaki osiadłe zaczynają toki i tworzenie par najczęściej już późną jesienią, ewentualnie zimą. Różnorodne elementy toków wywodzą się częściowo od imponowania, w którym sygnalną funkcję spełniają białe pokrywy podogonowe, a częściowo od ruchów czyszczenia piór.

Wikipedia [Wikipedia] przytacza wersję Richarza i Puchty. Aktualnie coraz więcej ptaków zimuje w Polsce, więc z zalotami nie muszą już czekać do wiosny. Nie znalazłem jednak nigdzie wzmianki o „całowaniu”. Może to taki regionalny przekaz miłosny?

Kolejne 3 kokoszki pasą się na brzegu. Wśród nich jest jeden ptak młodociany, bez żółto-czerwonego dzioba.

W książce Sokołowskiego znalazłem ciekawą informację na temat kokoszek:

Jeśli jest prześladowana, nurkuje i pozostaje niekiedy kilka godzin pod powierzchnią, czepiając się nogami roślin podwodnych, a w celu zaczerpnięcia powietrza wystawia z wody jedynie koniec dzioba.

Mam nadzieję, że nikt już nie naraża ptaków na taki stres…

Opuszczam stawek i idę na cypel. Po jego zachodniej stronie 2 łabędzie nieme, 2 krzyżówki, kilka śmieszek. W zatoczce na wschodzie kilkadziesiąt krzyżówek i 4 łyski.

Na łasze kilka kormoranów, wron i 1 czapla siwa. Sporo mew śmieszek i kilka srebrzystych.

Po wodzie między łachą a Mostem Milenijnym pływa „na oko” ponad 100 krzyżówek. Także za linią mostu widać kolejne, zataczające kręgi stadka.

Całe przejście, od stawku na Kozanowie do mostu, zajęło mi około 30 minut. To chyba wizja gorącego obiadu czekającego na mnie w domu, nadała mi takiego tempa…


Bibliografia:

 • [Sokołowski] – „Ptaki ziem polskich, tom 2”, J. Sokołowski, PWN 1972
 • [Richarz] – „Ptaki. Przewodnik”, K. Richarz, A. Puchta, Muza SA 2009
 • [Wikipedia]Kokoszka zwyczajna
Reklama

5 myśli na temat “Kozanów – 29 grudnia 2019

 1. O, nareszcie zrobiło się zimniej, to znaczy zimniej niż dziś. 😉
  Kokoszki ślicznie sobie flitrują. Bardzo to sympatycznie wygląda. A ich sposób na uniknięcie niebezpiecześtwa jest aż trudny do uwierzenia.
  Podziwiam ptaki, że są w stanie przetwać ten zimny czas. I to jeszcze na wodzie, brrr.

  Polubienie

   1. Oj, idzie, idzie, prognozy w tej chwili są fatalne. :/ Bardzo dziwny układ w atmosferze jak na listopad. Ruski wyż nie dopuszcza nad Skandynawię żadnych niżów znad Atlantyku (odwrotnie niż zwykle o tej porze) no i mamy to co mamy.
    Jest to jakiś sposób. Bez wątpienia miłość działa rozgrzewająco. 😉

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.